Momentan este Joi Aug 22, 2019 2:32 am

Postează un topic nou Răspudne la subiect  [ 5 mesaje ] 
pentru primavara 
Autor Mesaj
Darvari.ro

Autentificat: Mar Ian 25, 2005 10:42 pm
Posturi: 1014
Post pentru primavara
cat fishmeal ?
cat bird food?
proteina multa sau putina ?
aromate sau mai putin aromate ?

Dum Feb 20, 2011 10:34 pm
Activ

Autentificat: Lun Feb 14, 2011 2:25 pm
Posturi: 111
Locaţie: Bucuresti
Post Re: pentru primavara
e pe testate Nea Victor.Nu cred ca e ceva strict. Eu as merge pe fishmeal

Mar Feb 22, 2011 1:14 pm
Activ

Autentificat: Mar Iul 04, 2006 6:59 pm
Posturi: 124
oanavictor scrie:
cat fishmeal ?
cat bird food?
proteina multa sau putina ?

asta e mult prea complexa...
...se stie ca la iesirea din iernat crapul are nevoie de energie ptr a cauta hrana....cea mai buna sursa de energie sant carbohidratii...birdfood-urile fiind o sursa excelenta de carbohidrati...dar paradoxul consta in faptul ca hrana naturala a crapului primavara este in f mare proportie alcatuita din hrana vie...larve,libelule ,tubifex,scoicute, racusori,alevini......deci o sursa f mare de proteina...
in concluzie(pe scurt) are nevoie de proteina(fishmeal sau mix pe proteina lactica))...dar ptr a gasi proteina are nevoie de carbohidrati(birdfood)...care e mai bun...fishmeal sau birdfood? :shock:
cat despre cantitatea de proteina...iar e mult de vb...,iar de-a lungul timpului au fost emise fel si fel de terorii...multe dintr ele batandu-se cap in cap...pe scurt,unii ,plecand de la ideea ca hrana naturala a crapului nu depaseste raportul de 15-20% proteina au concluzionat ca intr-un mix cel mai bun raport ar fi situat intre 15 si 30%...altii ,mergand pe ideea RECUNOASTERII NURITIVE au proclamat ca un mix cu un nivel de proteina mult mai ridicat este net superior(teoria HNV)
eu zic ca mai degraba conteaza sub ce forma ii "oferi" acel procent de proteina...tindand cont de sistemul digestiv al crapului care este destul de primitiv,(practic neavand stomac,este privat de prezenta acidului clorhidric si al pepsinei ceea ce la fiintele mai avansate nu fac altceva decat sa "ofere" intestinului o hrana predeigerata mult mai usor de descompus si asimilat ;-) )eu zica ca folosind un mix cu ingrediente cu contnut mare de proteina,dar predigerate,tratate enzimatic,hidrosolubile....este un mare avantaj mai ales primavara ,pe apa rece cand metabolismul crapului nu functioneaza la parametrii normali..

Vin Feb 25, 2011 5:34 pm
Activ

Autentificat: Mar Iul 04, 2006 6:59 pm
Posturi: 124
oanavictor scrie:

din pct meu de vedere aroma este doar un aditiv ca oricare altul...folosirea ei fiind doar cu scopul de a da o anumita "amprenta" nadei ...
2 povestioare din experientele personale...
acu fo' 3 ani controversat fiind de chestia asta cu birdfood-urile numa' bune de folosit primavara pe apa rece,m-am dus la darvari,la cabana de sub sat, pe 15 aprilie(tin minte si acum data...)am plecat de acasa cu ce altceva :mrgreen: decat cu BFM :D foarte slab aditivate,atat lichidele nutritive cat si aromele au fost la minim... si imi spuneam in gand ca daca o sa am macar o trasatura ma pot declara multumit...toata ziua,desi era undeva la 12-13 gade...nu am avut nici o trasatura...in schimb nopatea de la 3 pana pe la 7 am avut 6 crapi pe mal....in conditiile in care termometrul la 6 dimineata arata -5 grade...
acu 2 ani,la concursul intre membri ,cand am castigat cu iri pe Y,am folosit ptr nadit 3 kg de BFM facute doar din mix si ...ou ;-) doar bilele de carlig erau adititvate....si am avut in acea partida 10 crapi =101 kg...o medie bunicica ,zic eu...

Vin Feb 25, 2011 5:49 pm
Veteran

Autentificat: Lun Mar 17, 2008 8:11 pm
Posturi: 359
Cred ca primavara devreme trebuie mizat mai mult pe solubilitatea si dispersia in apa rece decat pe faptul ca ai un fish mix sau birdfood.
Evident nivelul de "carne" trebuie scazut, insa ceea ce poate face o nada atractiva este cat de bine ntrimentele din bila fac schimbul cu apa mai rece.
Crapul vine din iarna deci in mod clar se va hrani mai putin activ de aceea folosirea unor ingrediente ca lapte praf, caseina, faina din germeni de grau, pesmete si CSL in groundbait de exemplu este mai mult decat benefic pentru un pescuit reusit.
Insa, poti urma toate chestiile aste indeaproape la un pescuit si sa pleci acasa cu doua sticle de uischi baute si atat. :shock:

Mar Mar 01, 2011 11:10 pm
Afişează posturile de la precedentul:  Sortează după  
Postează un topic nou Răspudne la subiect  [ 5 mesaje ]