Momentan este Joi Aug 22, 2019 3:07 am

Postează un topic nou Răspudne la subiect  [ 17 mesaje ]  Dute la pagina 1, 2  Următorul
porumb 
Autor Mesaj
Darvari.ro

Autentificat: Mar Ian 25, 2005 10:42 pm
Posturi: 1014
Post porumb
o reteta buna pentru primavara de preparare a porumbului ?

Dum Feb 20, 2011 10:29 pm
Activ

Autentificat: Lun Feb 14, 2011 2:25 pm
Posturi: 111
Locaţie: Bucuresti
Post Re: porumb
eu am o galeata de porumb de anul trecut de prin septembrie la macerat. E fiert si pus in alcool cu aroma de scoica, cu arpacas, etc. Eu am folosit nada asta la plantat dar cred ca merge sa o amesteti si cu groundbait si sa o dai si cu racheta ca atare. Mai trebuie adaugat doar canepa prajita eventual.

Mar Feb 22, 2011 1:12 pm
Activ

Autentificat: Joi Ian 22, 2009 11:12 pm
Posturi: 134
Eu cred ca vrei sa faci ceva rachie :mrgreen: :bere:

Mie Feb 23, 2011 12:21 am
Darvari.ro

porumbul nu rezista peste an decat daca are conservant ,sau daca este tinut in melasa lapte de porumb sau alcool peste 25 grade .
asa ca nu vad ce ai putea face cu el in afara de ce a zis Sorin .

Mie Feb 23, 2011 9:27 am
Veteran

Autentificat: Joi Apr 02, 2009 7:10 am
Posturi: 399
Mai Flavi, eu stiu ca porumbul putin acrit merge, dar daca e de anu trecut....cred ca poti sa uiti de el. Sau poate i-ai pus conservant.

Mie Feb 23, 2011 9:28 am
Veteran

Mi-a luat-o nea Victor inainte cu raspunsul...... :D

Mie Feb 23, 2011 9:28 am
Activ

Pai are Melasa si alcool de peste 35 de grade. Am gasit in Metro o chestie la 2 litri bautura tip cognac pe care am varsat-o pe toata intr-o caldare de 20 de kg de porumb, Asa ca e posibil sa iasa crapii cu canutzele in mana sa ceara si zeama de la porumb....hac... :-):

Mie Feb 23, 2011 10:16 am
Darvari.ro

melasa este foarte buna ca si conservant plus ca este si un bun atractant si potentiator de gust .
asa cum spui ca ai facut trebuie sa fie o chestie buna ,dar ai grija cand vi la peste sa nu stai langa Costica ,sar putea sa nu mai gasesti decat galeata goala :lol:

Mie Feb 23, 2011 10:22 am
Activ

pai daca e pe asa....o am in galeata si o sa renunt la scaun pentru a tine de 6 la COstica:)) sau ii trimit cu racheta la 2 3 ore

Mie Feb 23, 2011 10:42 am
Activ

Autentificat: Mar Iul 04, 2006 6:59 pm
Posturi: 124
cand eram mai "tanar" :lol: imi pregateam si eu din iarna porumb ptr primavara...din ce imi mai aduc aminte:fierbeam porumb uscat pana crapa boaba(coaja) il curatam de coaja si il puneam in borcanase( din acelea mici de piure ptr bebelusi)cu alcool(tuica de pruna de la tata ,productie proprie ;-) )+csl+ aroma...am avut rezultate bune si pe darvari in aprilie si inceputul lui mai ,cat si pe alte balti...
de cativa ani insa nu am mai pregatit...cred ca de lene :mrgreen: ...prefer porumbul la conserva ptr nadit(gen bonduelle) si cel la borcanse ptr carlig...
foarte rar,cand mai am chef imi mai pregatesc tocatura de porumb...fierb porumb uscat(nu trebuie fiert f mult) il scurg de apa si il dau prin masina de tocat...il las la zvantat 3-4 ore intins pe prosoape apoi il bag in galeata ...din zeama in care a fiert+ lapte de porumb+ csl+aroma fac o zeama lunga :mrgreen: pe care o torn peste tocatura cat sa acopere 2 degete... a 2 zi il folosesc la nadit ori cu racheta(de preferat) ori in bulgari de grund....zeama o folosesc la umectat grundbaitul...

Vin Feb 25, 2011 4:28 pm
Veteran

Laur , mai trebuie putin FUCHS

Nu ai permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Vin Feb 25, 2011 5:01 pm
Activ

Autentificat: Mar Iul 04, 2006 6:59 pm
Posturi: 124
e bun si asa...depinde cat iti e de foame :mrgreen:
anyway...stiati ca la noi in echipa doar eu adaug bonduelle in nada? si asta ptr faptul ca daca il las pe irinel,ala intai mananca juma de cutie si restul in toarna in galeata :mrgreen:

Vin Feb 25, 2011 5:59 pm
Afişează posturile de la precedentul:  Sortează după  
Postează un topic nou Răspudne la subiect  [ 17 mesaje ]  Dute la pagina 1, 2  Următorul